Aktywność fizyczna a dieta

Osoby decydujące się na aktywność fizyczną nie zawsze poświęcają dostatecznie dużo uwagi swojej diecie. Tymczasem sposób żywienia ma istotny wpływ na nasze samopoczucie, a także na efekty treningów.

Temat zdrowej diety warto rozpocząć od wody. To właśnie woda stanowi 60-70% organizmu dorosłego człowieka. Podczas uprawiania sportu utrata wody jest znacznie szybsza niż wtedy, gdy ciało znajduje się w spoczynku. Nieuzupełnienie tych strat może doprowadzić do odwodnienia. Zdania na temat tego, ile dokładnie wody należy pić każdego dnia są podzielone. Najczęściej podaje się, że człowiek potrzebuje 2,5 litra wody dziennie, przy czym 20% organizm pobiera z pożywienia. W przypadku intensywnych wysiłków zapotrzebowanie na wodę zwiększa się. Ważne jest także to, aby organizm był nawadniany regularnie, co kilka godzin w ciągu całego dnia. Poważnym błędem jest zatem picie dużej ilości płynów rano, a następnie wieczorem.

man-731900_1280

Zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze uzależnione jest nie tylko od rodzaju aktywności fizycznej, ale i od wieku oraz stanu zdrowia. W celu skomponowania idealnego dla siebie menu warto byłoby zatem skonsultować się z dietetykiem.        W trakcie takiej wizyty można także poruszyć temat odżywek i suplementów diety. Obecnie sportowcy mają do wyboru wiele tego typu preparatów. W sprzedaży dostępne są między innymi boostery treningowe, odżywki na masę i suplementy wspomagające odchudzanie. Są to preparaty bezpieczne, a zarazem skuteczne, jednak muszą zostać właściwie dobrane.