Wybór odzieży sportowej

Aktywność fizyczna powinna zajmować ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Sport zapewnia lepsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do niego, a przede wszystkim o wyborze właściwej odzieży.

Strój sportowy powinien być dostosowany do wybranej dyscypliny. W przypadku większości sportów szczególne znaczenie ma obuwie. Jego niewłaściwy dobór jest częstą przyczyną kontuzji, szczególnie podczas górskich wyprawa albo biegania. Obuwie sportowe powinno być wygodne, dobrze dopasowane, lekkie i przewiewne. Najczęściej polecane są dobre adidasy. Do wypraw górskich zaleca się natomiast buty trekkingowe. W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru takiego obuwia warto poprosić o radę pracowników slepu sportowego. Strój sportowca powinien być wykonany z materiałów przewiewnych. Nie może w żaden sposób ograniczać ruchów. Najlepiej sprawdzają się dresy i t-shirty. Dobrym rozwiązaniem są również bluzki bokserki. Osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu powinny posiadać także solidną kurtkę przeciwdeszczową. Podczas opadów należy natomiast unikać strojów wykonanych z materiałów, które nie odprowadzają wilgoci, na przykład z bawełny. Takie ubrania pod wpływem deszczu będą stawały się coraz cięższe, co utrudnia kontynuowanie aktywności.

canoe-480465_1280

Ważnym elementem stroju sportowca jest także nakrycie głowy. Podczas upałów należy obowiązkowo mieć na głowie coś, co zabezpieczy przed intensywnym słońcem, natomiast zimą przyda się na przykład czapka termoaktywna.