Cytrynian potasu – optymalna forma suplementacji potasu

Potas to minerał, który występuje w wielu produktach spożywczych i jest potrzebny do wielu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie, zwłaszcza pracy serca. Cytrynian potasu jest stosowany w leczeniu kamicy nerkowej zwanej kwasicą nerkowych kanalików. Cytrynian potasu może być również używany do wielu innych celów, w tym wsparcia wydajności treningowej.

Korzyści z suplementacji cytrynianem potasu

Cytrynian potasu jest ważnym suplementem dla utrzymania optymalnego zdrowia człowieka. Jest powszechnie stosowany w profilaktyce kamicy nerkowej. Cytrynian potasu zwiększa pH moczu, a także krystalizuje pewne substancje, które mogą przyczyniać się do tworzenia się kamieni nerkowych. Należą do nich szczawian wapnia, fosforan wapnia i kwas moczowy. Dlatego cytrynian potasu zapobiega przesyceniu moczu, co może łatwo wystąpić przy specjalnych dietach jak na przykład dieta Dukana.

Kolejnym pozytywnym wpływem cytrynianu potasu na organizm człowieka jest wyrównanie aktywności sodu w organizmie. Im wyższe spożycie potasu, tym więcej sodu jest wydalane z organizmu z moczem. Zmniejszenie ilości sodu powoduje obniżenie ciśnienia krwi, poprawiając w ten sposób stan zdrowia układu krwionośnego.

Czy cytrynian potasu jest najlepszą formą potasu?

Suplementy potasu zwykle zawierają chlorek potasu jako postać aktywną. Jednak niektóre z nich zawierają inne sole potasu, takie jak:

  • cytrynian potasu
  • asparaginian potasu
  • glukonian potasu

Po co więc uzupełniać potas w postaci cytrynianu potasu?

Jako pochodna kwasu cytrynowego, potas w postaci cytrynianu potasu będzie optymalnie aktywną biologicznie i przyswajalną formą potasu. Jako organiczna forma potasu cytrynian potasu powinien być również dobrze tolerowany przez układ pokarmowy i nie powinien powodować złych reakcji żołądkowych. Co więcej, cytrynian substancji może również wspierać produkcję energii w naszym organizmie.

Czy warto przyjmować suplement cytrynianu potasu?

Niedobór potasu może oczywiście być szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia. W takim przypadku zaleca się przede wszystkim zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w potas. Suplementy potasu mogą być konieczne dla osób ze zwiększonym ryzykiem niedoborów potasu.

Osoby najbardziej narażone na wystąpienie hipokaliemii to osoby z nieswoistym zapaleniem jelit, osoby przyjmujące diuretyki, osoby nadużywające alkoholu, osoby z silnymi wymiotami lub biegunką, osoby nadużywające środków przeczyszczających, osoby z anoreksją lub bulimią oraz osoby z niewydolnością serca.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowego sposobu suplementacji potasem najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Nadmierne spożycie potasu może być niebezpieczne dla zdrowia, podobnie jak niedobór potasu.

Kiedy przyjmować cytrynian potasu?

Najlepiej przyjmować ten lek podczas kolacji lub w ciągu 30 minut po którymkolwiek z głównych posiłków w ciągu dnia.

Jaką dawkę cytrynianu potasu należy przyjmować?

Zalecana dzienna porcja potasu to 4700 mg. Większość suplementów zawiera potas w dawkach od 90 mg do 99 mg potasu na porcję. Oczywiście dostępne są jednak suplementy z wyższymi dawkami potasu. Najlepiej przestrzegać zalecanej dziennej dawki przez producenta lub, jeśli chcesz być w pełni bezpieczna/y, skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz dodatkowej dawki potasu w swojej diecie, warto zastosować rozsądną suplementację. W takim przypadku najskuteczniejszą formą potasu do suplementacji będzie cytrynian potasu. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie produktów potasowych, aby uniknąć ryzyka hiperkaliemii – nadmiernego stężenia potasu we krwi, które w skrajnych przypadkach może powodować zaburzenia rytmu serca.